Bu Eski Teknolojiler Yaşınızı Ele Verecek

Aslında pek çok teknolojik aletin gelişimine, hatta evrimine şahitlik etmiş olmak, son derece hoş bir deneyim. Özellikle 80 kuşağı, hayatımıza süratle giren telefonun, internetin yarattığı değişimi çok rahat bir şekilde gözlemleyebilme fırsatı yakaladı. Bir zamanlar yalnızca mesajlaşıp arama yapabildiğimiz telefonlar ile günümüzde alışveriş yapabiliyor, dünya ile iletişime geçebiliyor ve bilgiye kolayca ulaşıyoruz. Elbette bunu sağlayan internet için bir zamanlar internet kafelere akın eden gençlik, günümüzde yerini yavaş internet bağlantısı olan bir mekanda duramayan gençlere bıraktı.

Teknolojinin son sürat gelişmesine dair bazı eleştiriler olsa da, hayatımızı güzelleştirdiği gerçeğini de yadsımamak gerekir. İnsanın evrimini seyreder gibi seyrettiğimiz makineler teknolojik gelişme ile birlikte değişirken, geride hangi efsaneleri bıraktı, gelin birlikte inceleyelim.

1. Walkman

Bir zamanlar walkman sahibi olmak prestij göstergesiydi. Arkada grubunuzdan kolayca sıyrılır, kendinizi çok cool hissederdiniz. Ardından yerini CD Player’a bıraktı. Çok geçmeden ipod ortalığı kasıp kavurdu ve bu teknoloji popülaritesini kaybetti. Ancak bir nesil, özenle doldurdukları kasetlerini ve hala çalışır durumdaki walkman’ini saklamaya devam ediyor. Bu arada, kaset demişken…

2. Kaset

Bir zamanlar, kasetlerin üstüne ses kaydetmek modaydı. Evlerde özenle saklanan kasetlerin en kötüleri bu iş için feda edilirdi. Bazı kasetler ise uzun yıllar saklandı. Ta ki internet kaset dinleme ve hatta kaset satın alma alışkanlığımızı elimizden alana kadar.

3.  Ev Telefonu

Eskiden ev telefonundan haberleşir, sevdiklerimizin telefon numaralarını ezbere bilirdik. Ama cep telefonları çıktığından beri, insanları evden aramaz olduk. Elbette hala, ev telefonları kullanılıyor. Ancak yalnızca ev telefonları ile haberleşebildiğimiz dönemleri hatırlayan kaç kişiyiz?

4. Atari

Eskiden Atari efsanesi vardı ki, o günleri yaşayanlar için yerini hiç bir şey dolduramaz, günümüzün son teknoloji oyunları bile… Birbirinden eğlenceli Atari oyunları o kadar keyifliydi ki, günümüzde o oyunlar şimdiki teknolojilere uyarlanarak yeniden kitlelere sunuluyor. O eski tadı veriyor mu, tartışılır…

5. Disket

Bilgisayarlarda bilgi kayıt ortamı olarak 1971’de kullanılmaya başlanan disketler, günümüzde yerini veri ağlarına, sabit disk sürücülerine, flash belleklere ve DVD gibi optik medya ürünlerine bıraktı. Eğer disketi tanıyorsanız belli bir yaşın üstündesiniz demektir.

6. Sahi Google’dan Önce Ne Yapıyorduk?

Eskiden Google yoktu, o zamanlar ödev yapabilmek için ansiklopedi karıştırmak gerekirdi. Web dünyaya 90 yılında açıldı ancak 3 yıl sonra kullanılmaya başlandı. O zamanlar web sitelerini indekslemek insanların göreviydi. Düşünsenize, günümüzde bu işin altından kalkabilmek için kaç insanın istihdam edilmesi gerekirdi acaba?

Elbette Google, 98 yılında kullanıma başladı ancak ondan önce de insanlar internet aramalarında arama motorlarını kullanıyordu. Bir çoğu son derece başarılı olan bu arama motorları, zamanla silindi ve Google’ın gölgesinde kaldı. Nedeni başka bir makalenin konusu, biz sonuca bakalım. Bir zamanlar çok kullanılan ve Google ile birlikte tarihe karışan veya kullanım oranı çok düşen arama motorları şöyle sıralanabilir: WebCrawler, Lycos, AltaVista, Yahoo, Dogpile…

Bu teknolojilerin en azından birine göz aşinalığı duyuyorsanız, bazılarını kullanma fırsatı yakaladıysanız, 90’larda en iyi ihtimalle çocuk olduğunuzu söylemek hiç de yanlış olmaz. 2000’li yılların gençleri günümüzde hala varlığını sürdüren Yahoo gibi arama motorları haricinde bu sayılan teknolojilere oldukça uzaklar. Ancak biz, tüm bu teknolojilerle beraber büyüdük. Bizce bu gözlem süreci de son derece keyifliydi. Peki siz ne düşünüyorsunuz?Bir cevap yazın